poniedziałek, 15 lipca 2019

Cztery etapy odżywiania sportowców

Znalezione obrazy dla zapytania Cztery etapy odżywiania sportowców


NAPEŁNIANIE - UZUPEŁNIANIE - NAPRAWA - REGENERACJA

Niezależnie jaki sport uprawiasz, czy jeździsz na nartach, trenujesz pływanie, czy twoją pasją jest kolarstwo, potrzebujesz ogromnych zasobów energii. Jednakże ciężko jest utrzymać formę, jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie i bardziej masz chęć na odpoczynek na kanapie, niż na ruch.

1 - Napełnianie

Węglowodany = Natychmiastowa Energia
Wszystkie czynności wymagają energii, która jest mierzona w kaloriach. Niestety wielu z nas wychodzi z domu z połową zapasów energii, lub nawet tego nie. Aby skutecznie działać, należy pamiętać o odpowiednim napełnianiu organizmu. Naszymi natychmiastowymi zbiornikami energii są mięśnie. Szybko spalaną energią, którą wykorzystuje nasz organizm są węglowodany takie jak: chleb, makaron, ryż, warzywa, owoce i cukier. Kiedy jemy węglowodany, są one przetwarzane w organizmie i odkładane jako glikogen w mięśniach, napełniając nasze zbiorniki.

Tłuszcz = Zapasowa Energia
Tłuszcze w naszym organizmie są odkładane w długoterminowych zbiornikach: w komórkach tłuszczowych. Czerpiemy z nich wtedy, gdy bierzemy udział w czynnościach wytrzymałościowych.

2 - Uzupełnianie


Pamiętaj, że aby uzyskać jak największe korzyści z uzupełnienia glikogenu musimy tego dokonać w ciągu pierwszych 30 minut po aktywności fizycznej. Oznacza to, że wyłącznie przez 30 minut nasze zbiorniki - nasze mięśnie - są najbardziej otwarte na uzupełnienie.

3 - Naprawa

Białko = Naprawa
Po ćwiczeniach powinniśmy także dostarczyć organizmowi wysokiej jakości białko. Każda wykonywana czynność uszkadza komórki mięśni. Oczywiście, im bardziej wyczerpująca czynność lub ćwiczenie, tym większe powstaje uszkodzenie. Dobrej jakości białko wspiera proces reperacji komórek mięśniowych.

4 - Regeneracja

Badania sugerują, iż antyoksydacyjne składniki odżywcze skracają czas regeneracji, pomagając organizmowi zwalczać szkody poczynione przez wolne rodniki. Sportowcy na różne sposoby wytwarzają dużą ilość wolnych rodników. Jeden z nich to po prostu wdychanie dużo większej
ilości tlenu, w porównaniu z osobą mniej aktywną fizycznie.

Minimalizując produkcję wolnych rodników, sportowiec może potencjalnie zredukować czas regeneracji potrzebny pomiędzy zawodami. Redukcja szkód wyrządzonych przez wolne rodniki może:
1) przyspieszyć mechanizm usuwania kwasu mlekowego
2) zredukować degradację mięśniowo-włóknową
3) zwiększyć ponowną syntezę glikogenu.

Efektem końcowym jest to, że sportowiec może przez to odczuwać mniej bólu, sztywności i zmęczenia. To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości czasu na ćwiczenia i sport. 

Różnorodność antyoksydantów poprawia regenerację organizmu, a dzięki współdziałaniu utrzymują w organizmie zdolność zwalczania wolnych rodników. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - ćwiczenia/aktywność