Ramiona to jedna z tych partii ciała, którą najczęściej odsłaniamy a najrzadziej ćwiczymy. 
Kobiety bardzo rzadko trenują ramiona, stąd bardzo często są one słabe, brak im jędrności, a także często są one mocno otłuszczone szczególnie w okolicach tricepsów . Jest to spowodowane najczęściej tym, że obawiamy się nadmiernego rozbudowania ramion, przez co nasza sylwetka stałaby się mniej kobieca.
Najbardziej seksowne ramiona to jednak takie, które mają ładnie zarysowane mięśnie, są jędrne i smukłe. Aby osiągnąć takie należy stosować odpowiednie ćwiczenia, które głównie wpłyną na proporcjonalną rzeźbę, a nie na nadmierne rozbudowywanie mięśni. Pamiętajmy, kobietom jest dużo trudniej wypracować atletyczną, muskularną sylwetkę, gdyż nasze włókna mięśniowe są nieco inne niż u mężczyzn, a układ hormonalny kobiet skutecznie zapobiega budowaniu tkanki mięśniowej. Jędrne ciało i ładnie zarysowane mięśnie natomiast podkreślają urok każdej kobiety. 
Budowa anatomiczna ramion

Ramiona zbudowane są z licznych mięśni. Najbardziej zewnętrzne, a więc tym samym widoczne,są:
*mięsień naramienny,
*dwugłowy ramienia (biceps),
*trójgłowy ramienia (triceps),
*mięsień ramienny,
*grupa mięśni przedramienia.
W treningu, więc musimy wziąć pod uwagę wszystkie mięśnie składowe, aby każdy z nich został zaangażowany. Dzięki temu, że wszystkie mięśnie przećwiczymy to całe ramiona będą ładnie, proporcjonalnie wymodelowane.

Trening ramion

Ramiona najlepiej ćwiczyć z zewnętrznym oporem np. z ciężarkami. To dla nich najlepszy bodziec do rozwoju. Nie są to jednak ciężarki takie jak stosowane w treningu kulturystów, tylko lekkie fitnessowe hantle. Najlepiej, aby ich waga nie była dla nas ani za ciężka, ani za lekka. Przed zakupem ciężarków warto sprawdzić ich wagę wykonując jedno powtórzenie ćwiczenia. Przeciętna waga ciężarków stosowana w treningu, którego celem jest ładne wymodelowanie ramion to 0,5 – 5 kg. Należy pamiętać także, że waga ciężarków wraz ze wzrostem siły mięśniowej powinna być zwiększana, dzięki temu nasze mięśnie nie przyzwyczają się do danego obciążenia. Inną możliwością jest wykonywanie ćwiczeń z tym samym ciężarkiem, ale zwiększanie ilości powtórzeń i serii. To także sprawi, że mięśnie dostaną nowy bodziec.

Przykładowy trening mięśni ramion:

1. Unoszenie ramion obciążonych ciężarkami w bok – stań w lekkim rozkroku, chwyć ciężarki w obie dłonie, następnie unoś powoli ramiona w bok do wysokości barków (mięśnie naramienne).
2. Unoszenie przedramion z ciężarkami – usiądź na krześle, w dłonie chwyć ciężarki, ramiona wyprostuj wzdłuż tułowia, następnie zginaj ramię w łokciu, przyciągając ciężarek w kierunku barku (biceps, m. ramienny).
3. Prostowanie ramion z ciężarkiem w pozycji stojącej - stań w lekkim rozkroku, jedną dłoń oprzyj na biodrze, drugą chwyć ciężarek i wyprostuj w górę, następnie powoli ugnij rękę w łokciu za głową do kąta 90 stopni. Po wykonaniu serii ćwiczeń na jedną rękę powtórz to samo na drugą (triceps).
4. Uginanie nadgarstków w pozycji siedzącej – usiądź na krześle, w obie dłonie chwyć (podchwytem) ciężarki i oprzyj zgięte w łokciu ramiona o uda, wykonuj następnie uginanie nadgarstka do góry i do dołu (m. przedramion).

Zbędny tłuszczyk w obrębie ramion

Jeżeli masz tendencję do odkładania tłuszczu w górnych partiach ciała, np. na ramionach, to trening skoncentrowany na tej partii ciała powinniśmy uzupełnić treningiem cardio. Zawsze więc po wykonaniu ćwiczeń kształtujących ramiona warto wybrać się na 30 minutowy jogging lub marszobiegi. Bardzo skuteczne, jeśli chodzi o kształtowanie ramion, jest także pływanie. Różnorodne style pływackie angażują bardziej lub mniej różne grupy mięśniowe ramion. Dlatego też dobrze jest na basenie zmieniać styl, którym pływamy.

Zadbana skóra ramion

Skóra ramion jest bardzo delikatna szczególnie od strony tułowia, dlatego też łatwo ulega wysuszeniu. Odpowiednio nawilżona i systematycznie wzbogacana substancjami pielęgnującymi natomiast wygląda ładnie, świetliście i świeżo. Należy pamiętać więc, aby w codziennej pielęgnacji nie zapominać o skórze ramion. Jeśli zauważasz, że twoja skóra wiotczeje po wewnętrznej stronie ramion warto sięgnąć po silniejsze kosmetyki np. ujędrniające, gdyż nie wystarczy tutaj samo nawilżenie. Przynajmniej raz w tygodniu zastosuj peeling w obrębie ramion, gdyż to ułatwi penetrację kosmetyków w głąb skóry i dzięki temu ich działanie będzie silniejsze.

Zacznij działać, a już niedługo z zadowoleniem będziesz mogła odsłonić swoje ramiona. Wiele nie trzeba, aby stały się one piękne, sprężyste i jędrne.