sobota, 11 listopada 2017

Umysł w ruchu

Znalezione obrazy dla zapytania Umysł w ruchu

Chcesz dać swojemu umysłowi pozytywną dawkę energii? Co i jak warto zrobić?

Oprócz wizyty w bibliotece czy spotkania w klubie dyskusyjnym, zaplanuj poranny jogging i rozegraj partię tenisa! Aktywność fizyczna nie tylko zapewnia nam dobrą kondycję i wytrzymałość oraz pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Ma również ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu oraz nasze samopoczucie.

Wysiłek fizyczny oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają dotlenić mózg, powodują wzrost ilości czerwonych krwinek we krwi, dokarmiają i dotleniają komórki oraz usprawniają wydalanie toksyn. Dzięki poprawie krążenia, uregulowaniu ciśnienia krwi i usprawnieniu oddychania, nie tylko unikniemy wielu chorób, ale będziemy też mogli się cieszyć pełną sprawnością umysłową do późnej starości.

Badania londyńskich naukowców wykazały, że 25-minutowy aerobik ma wpływ na wynik testu na kreatywność wykonanego po ćwiczeniach. Intensywne ćwiczenia wydolnościowe poprawiają ukrwienie mózgu nawet o 25%, co poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą.

Ćwiczenia pomagają również w trudnościach z zasypianiem. Wysiłek fizyczny w godzinach porannych lub popołudniowych skraca czas zasypiania i pogłębia sen. Odradza się jednak ćwiczenie wieczorem, gdyż nadto pobudza to organizm.

Aktywność fizyczna pomaga też w leczeniu depresji i zmian nastroju. Już po 20 minutach ćwiczeń organizm zaczyna produkować endorfiny zwane hormonami szczęścia, które z krwią dostają się do mózgu. Ma to efekt antydepresyjny oraz obniża poziom stresu. Badania wykazały, że depresja ustąpiła u 40% chorych, którzy spacerowali 3 godziny tygodniowo (podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wynosił 10%, a u osób spacerujących 80 minut 25%).

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą zredukować stres. Specjaliści sugerują, aby ćwiczenia wybierać biorąc pod uwagę swój charakter:
*osoby spokojne i zmęczone powinny trenować jogę, tai-chi, pilates oraz pływanie;
*osoby wybuchowe, mające problemy z koncentracją powinny wybierać zróżnicowane ćwiczenia, w tym energiczny taniec;
*osoby nadpobudliwe i agresywne mogą spróbować sportów walki, które pomogą im rozładować napięcie i negatywne emocje.

Ćwiczenia fizyczne od najmłodszych lat pomagają kształtować nowe połączenia nerwowe w mózgu. Np. raczkujące dzieci poprzez naprzemienne ruchy rąk i nóg tworzą połączenia pomiędzy obiema półkulami mózgowymi (to tłumaczy m.in. dlaczego dzieci, które pomijają ten etap często mają większe problemy w nauce). Na tych właściwościach aktywności fizycznej oparta jest kinezjologia edukacyjna doktora P. Dennisona. Kolejno opracowane serie ćwiczeń wpływają na rozwój poszczególnych umiejętności: koordynację wzrokowo-nerwowo-ruchową, koncentrację uwagi, usprawnianie pamięci, wzmacnianie mięśni oczu, pobudzanie mechanizmu słuchu, poprawę logicznego myślenia i komunikacji werbalnej. Ćwiczenia stosowane w "gimnastyce mózgu" można podzielić na cztery grupy:

Ćwiczenia na przekraczanie linii środka ciała - ćwiczenia uwzględniają naprzemienne ruchy rąk i nóg, np. dotykanie prawym łokciem lewego kolana. Ich rola to głównie usprawnianie połączeń pomiędzy półkulami mózgowymi.
Ćwiczenia wydłużające - polega na rozluźnianiu kolejnych partii mięśni i ma na celu zminimalizowanie wpływu stresu na organizm.
Ćwiczenia energetyzujące - opierają się na założeniach akupunktury. Poprzez uciskanie odpowiednich punktów ciała, poprawiają krążenie i dotleniają mózg.
Ćwiczenia pogłębiające - polegają na wytrzymaniu określony czas w odpowiednich pozycjach. Poprawiają koncentrację, stabilność emocjonalną oraz zdolność uczenia się.Warto również wspomnieć o żonglowaniu. Udowodniono (uniwersytet w Ratyzbownie), że ma ono bardzo korzystny wpływ na efektywność pracy mózgu. U osób żonglujących nastąpił przyrost tkanki mózgowej. Jest to ewidentny dowód na to, że na ćwiczenie umysłu nigdy nie jest za późno i nie musi się ono wiązać z forsownymi ćwiczeniami.

Reasumując, pamiętajmy o tym, że nasz umysł również potrzebuje "ruchu". Niech będzie to zabawna i inspirująca dla nas przygoda. I nie zniechęcajmy się, jeśli po godzinie ćwiczeń nie będziemy potrafili jeszcze zawodowo żonglować. 

Z pewnością nasz mózg na tym skorzysta!


sobota, 4 listopada 2017

Weź głęboki oddech..

Znalezione obrazy dla zapytania Weź głęboki oddech..

Czy potrafisz prawidłowo oddychać?

Proces oddychania to nie tylko sposób na dostarczanie tlenu do organizmu, ale także metoda oczyszczania, pozbywania się zbędnych substancji. Prawidłowe oddychanie pozwala usunąć więcej niepotrzebnych składników niż przez inne układy wydalnicze. Głęboki, długi i regularny oddech świadczy o dobrej formie i wewnętrznym spokoju. Płytki, szybki dowodzi znerwicowania, wyczerpania i napięcia.

Tak więc kondycja fizyczno-psychiczna wpływa na typ naszego oddechu. Zła spłyca go i przyspiesza. W stresie oddychanie odbywa się tylko górną częścią klatki piersiowej, dlatego do płuc nie dociera wystarczająca ilość tlenu.

Chronicznie płytki oddech źle wpływa na układ oddechowy, krążenia, pokarmowy, pogarsza koncentrację, pamięć, osłabia odporność, czyli sprzyja rozwojowi wielu chorób.

Ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać z pustym żołądkiem, czyli kilka godzin po posiłku, w dobrze wywietrzonym pokoju lub na dworze. Miejsce nie powinno być hałaśliwe, bo podczas terapii ważne są koncentracja i spokój. Po zakończeniu ćwiczeń przez parę minut trzeba odpocząć i poczekać, aż organizm odzyska równowagę.

Odtruwa, usprawnia krążenie:


Oddychanie tego typu zwiększa ilość wydalanych z organizmu zbędnych substancji, zwiększa pobór tlenu, jednocześnie pobudza i wzmacnia przeponę, drogi oddechowe i usprawnia krążenie. Można stosować je w chronicznych chorobach nosa i zatok. Jeśli masz chore oczy, uszy lub problemy z ciśnieniem krwi, podczas oddychania oczyszczającego uważnie obserwuj organizm. W razie pojawienia się złego samopoczucia, bólu, natychmiast należy terapię przerwać.

Ćwiczenia podstawowe:

Usiądź prosto, nie opieraj się o nic, zamknij oczy. Palcami jednej dłoni obejmij nozdrza, nie uciskaj ich. Zrób nosem powolny wdech, potem energiczny krótki wydech tylko przez jedno nozdrze, drugie zaciśnij palcem. Szybko powtarzaj wydechy przez nozdrza na przemian, aż dojdziesz do 30 wydechów (przez każde nozdrze), na jednym wdechu. Gdy początkowo będzie brakowało powietrza, rób kolejne wdechy.

Każdego dnia warto chociaż kilka razy głęboko odetchnąć świeżym powietrzem, przynajmniej przy otwartym oknie. Jeśli temperatura jest niska, zrezygnuj z oddychania nosem i oddychaj przez usta.


Oceń stan swojego zdrowia - ćwiczenia/aktywność