niedziela, 7 lutego 2016

Wybór odzieży sportowej.


Aktywność fizyczna powinna zajmować ważne miejsce w życiu każdego człowieka. 

Sport zapewnia lepsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do niego, a przede wszystkim o wyborze właściwej odzieży.

Strój sportowy powinien być dostosowany do wybranej dyscypliny. W przypadku większości sportów szczególne znaczenie ma obuwie. Jego niewłaściwy dobór jest częstą przyczyną kontuzji, szczególnie podczas górskich wyprawa albo biegania. Obuwie sportowe powinno być wygodne, dobrze dopasowane, lekkie i przewiewne. Najczęściej polecane są dobre adidasy. Do wypraw górskich zaleca się natomiast buty trekkingowe. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru takiego obuwia warto poprosić o radę pracowników slepu sportowego. Strój sportowca powinien być wykonany z materiałów przewiewnych. Nie może w żaden sposób ograniczać ruchów. Najlepiej sprawdzają się dresy i t-shirty. Dobrym rozwiązaniem są również bluzki bokserki. Osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu powinny posiadać także solidną kurtkę przeciwdeszczową. Podczas opadów należy natomiast unikać strojów wykonanych z materiałów, które nie odprowadzają wilgoci, na przykład z bawełny. Takie ubrania pod wpływem deszczu będą stawały się coraz cięższe, co utrudnia kontynuowanie aktywności.

Ważnym elementem stroju sportowca jest także nakrycie głowy. Podczas upałów należy obowiązkowo mieć na głowie coś, co zabezpieczy przed intensywnym słońcem, natomiast zimą przyda się na przykład czapka termoaktywna.



poniedziałek, 1 lutego 2016

Motywacja do treningów.


Wiele osób twierdzi, że przyczyną rezygnacji z regularnego uprawiania sportu jest brak motywacji.

Początkowa chęć poprawy kondycji często mija, kiedy pojawiają się pierwsze niedogodności, na przykład zmęczenie albo nadmiar obowiązków. Warto zatem zastanowić się, skąd brać motywację do treningów.

Jednym z rozwiązań jest uprawianie sportu grupowego. Najlepiej wybrać taką aktywność, którą można będzie uprawiać wraz z partnerem bądź przyjaciółmi. Wówczas poszczególni członkowie grupy wzajemnie mobilizują się do wysiłku. W przypadku korzystania z obiektów sportowych, na przykład basenu lub siłowni, można zdecydować się na opłatę z góry za kilka następnych miesięcy. Dla niektórych możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy jest na tyle motywująca, że znajdują czas i energię na dalsze treningi. Dla takich osób motywacją może być również zakup sprzętu albo drogiej odzieży sportowej.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest uświadomienie sobie tego, jakie efekty można osiągnąć dzięki uprawianiu sportu. Warto zapisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu, aby powracać do tej listy w chwilach chęci rezygnacji z aktywności fizycznej. Po pewnym czasie można utworzyć drugą listę, na której znajdą się te efekty, które już udało się osiągnąć. Do takiej listy można dopisać także przełamanie swojej chęci rezygnacji i wytrwanie w postanowieniu o regularnym uprawianiu sportu. 

Z pewnością będzie to miało bardzo dobry wpływ na samopoczucie oraz zachęci do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań.




Oceń stan swojego zdrowia - ćwiczenia/aktywność