sobota, 28 września 2013

Mentalny trening sportowy.


Najlepsi sportowcy nie ćwiczą tylko mięśni. Już od wielu lat codziennością zawodników ze szczytów
list rankingowych jest trening umysłu.  Ten rodzaj ćwiczeń nazywano treningiem mentalnym.

Na czym polega trening? Zawodnik wykonuje określony ruch w wyobraźni; uważnie, aktywnie, precyzyjnie i w pełnej koncentracji.  To w zasadzie wszystko.

Udowodniono, że te wyobrażenia mają silny wpływ treningowy  na prawidłowość rzeczywistego wykonania ruchu.  Stwierdzono, że dla prawidłowości wykonywanych ruchów,  skuteczność takiego treningu sięga 80% w porównaniu  z tradycyjnym treningiem fizycznym.

Mechanizm oddziaływania takiego treningu jest znany;  każde wykonanie w wyobraźni określonego ruchu, powoduje  pogłębienie i utrwalenie śladów pamięciowych.  Zwiększa sprawność przepływu sygnałów po drogach nerwowych,  przybliża do perfekcji.

Każdy taki trening wzmacnia i utrwala wewnętrzną współzależność  współpracujących struktur komórkowych.  Wypracowany efekt pojawia się, gdy sportowiec wykonuje  dany ruch w rzeczywistości.

Zawodnicy ćwiczą w ten sposób nie tylko poszczególne  składowe ruchów wykonywanych w swojej dyscyplinie.  Kształtują tak nie tylko prawidłowość złożonych działań fizycznych,  ale także psychicznych.
Przykładem jest likwidowanie negatywnych aspektów stresu,  czy kształtowanie nastawienia „zwycięzcy”, bez którego trudno cokolwiek osiągnąć we współczesnym sporcie.

Ty także możesz sterować w ten sposób swoim myśleniem.  Zwłaszcza w tych dziedzinach, w których pracujesz nad  osiągnięciem konkretnych efektów. Taki trening można prowadzić wszędzie.
Wystarczy wykorzystywać, chociaż w części, krótkie, wolne chwile,  tzw. „okruchy czasu”.
Jest ich mnóstwo w życiu każdego, nawet najbardziej  zajętego człowieka!

Więc ćwicz i ciesz się skutkami swego osobistego  treningu mentalnego.


piątek, 13 września 2013

Uroda i kondycja.



Ćwiczenia fizyczne - co i dla kogo?

Nikogo chyba nie trzeba już przekonywać, o roli kondycji fizycznej dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Aby zadbać o swoje zdrowie nie koniecznie trzeba chodzić na siłownię lub na aerobik-wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć.


Oceń stan swojego zdrowia - ćwiczenia/aktywność